W dniach 2 i 3 lutego w hali sportowej w Suszcu odbyła się kolejna piłkarska impreza. Tym razem w ramach Wielkiego Piłkarskiego Weekendu w blisko 20 godzinnym bloku programowym na halowym parkiecie zaprezentowały się wszystkie grupy wiekowe.
Swój turniej miały przedszkolaki, uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych, trampkarze młodsi, trampkarze starsi. W derbach Suszca rywalizowali seniorzy razem z oldbojami, był także pokazowy mecz kobiet i turniej SpeedPlaya.
A wszystko zaczęło się w sobotni poranek kiedy to do boju stanęli Trampkarze Starsi. Pięć drużyn rywalizowało systemem każdy z każdym. Najlepsi w tej grupie wiekowej okazali się młodzi zawodnicy z Żor, którzy nie przegrali żadnego meczu (trzy wygrane i remis). Drugie miejsce przypadło ekipie z Łazisk, która uległa tylko tryumfatorom turnieju. Na najniższym stopinu podium stanęła drużyna z Pszczyny.
Gospodarze z Suszca na miejscu czwartym, zaś zespół Czapli z Kryr na piątym. Najlepszym Piłkarzem został Benedykt Wiera (Pszczyna) zaś Najlepszym Bramkarzem Filip Snopek z Żor.
W sobotnie popołudnie odbył się z kolei pierwszy tego typu turniej w okolicy – SpeedPlay. Mecze trwały 10 minut lub do zdobycia przez którąś z drużyn dwóch bramek. Do rywalizacji przystąpiło sześć zespołów, które zagrały systemem każdy z każdym. Bezkonkurencyjny okazał się zespół Ełki Team z Pszczyny, który wygrał wszystkie swoje mecze, w tym cztery przed czasem, a żeby zdobyc Puchar SpeedPlay pszczyńska piątka potrzebowała zaledwie 27 minut i 7 sekund czystej gry.
Drugą pozycje zajęli piłkarze z Suszca. Podium uzupełniła drużyna z Żor – The Blues, która podobnie jak gospodarze wygrała trzy mecze lecz w bezpośrednim starciu okazała się minimalnie słabsza. Kolejne miejsca zajęli zawodnicy Szybkich Bananów, Mizerowa i CBS Suszec.
Piłkarski weekend w Suszcu
Drugi dzień weekendowego grania rozpoczął się od turnieju Trampkarzy Młodszych. Spośród czterech zespołów, które przystąpiły do zmagań najlepiej zaprezentowali się młodzi piłkarze z Pszczyny – Orły Mirosława K. Druga pozycja przypadła zawodnikom Czapli z Kryr, zawodnicy UKSu Suszec zajęli trzecie miejsce, zaś tuż za podium znalazły się Radostowice. Najbardziej wartościowym zawodnikiem uznano Wojtka Zemlaka z drużyny Orłów a najlepszym bramkarzem został Tomasz Stedel z Czapli.
W niedzielne popołudnie do boju przystąpiły zaś drużyny z gminy Suszec. Derby zaczęły się od meczów eliminacyjnych i już na tym etapie doszło do małej niespodzianki. Ubiegłoroczni tryufatorzy – drużyna z Kryr w trzech meczach zdobyła zaledwie dwie bramki, a co istotniejsze nie ugrała ani jednego punktu i pożegnała się z turniejem już w jego wstępnej fazie. Los Kryr podzieliła także drużyna z Radostowic, która z trzema punktami zajęła trzecie miejce w grupie eliminacyjnej.
Awans do wieczornego finału uzyskali zatem piłkarze z Mizerowa (wygrali wszystkie mecze) oraz z Suszca (dwa zwycięstwa).
Kilka chwil po godzinie 15 do walki ruszyły z kolei przedszkolaki i szkoły podstawowe. Podobnie jak przed rokiem rozgrywki te wzbudziły ogromne emocje, głównie wśród najwierniejszych kibiców tych najmniejszych adeptów piłki kopanej - rodziców i dziadków. W turnieju Przedszkolaków rywalizowało pięć drużyn, zaś wśród klas 1 i 2 SP dziewięć, w sumie 50 piłkarzy i... trzy piłkarki (Patrycja Wajda z Mizerowa oraz Magda Kulik i Marta Wieczorek z Rudziczki).
Mimo, że w tych rozgrywkach wyłoniono po trzy najlepsze zespoły, pamiętać trzeba, że najważniejszy był tutaj sam udział i dobra zabawa. Zatem pamiątkowe medale wszystkim uczestnikom wręczyli goście specjalni, którzy przybyli do Suszca – Jan Furtok oraz Piotr Piekarczyk.
Najwięcej kibiców zgromadził jednak kilkunastominutowy pokazy żonglerki Janusza Chomontka i popisy freestylowców z grupy FreeStyle-LG oraz SMS 890, którzy bawili publiczność w przerwach między piłkarskimi pojednykami.
Przed meczem finałowym Gminnych Derbów odbył się jeszcze mecz pierwszoligowej drużyny Futsalu kobiet z Amatorską Reprezentacją Gminy. Dziewczyny z drużyny gliwickich Piąteczek postawiły trudne warunki reprezentacji w której wystapili m.in. goście specjalni – Jan Furtok i Piotr Piekarczyk, Wójt Gminy Suszec Marian Pawlas, Zastępca Wójta – Czesław Smusz, Zbigniew Łoza z GZOiS, a także przedstawicielka płci pięknej – Agnieszka Gałuszka.
Mimo początkowego prowadzenia reprezentacji (w ataku swoje wciąż nieprzeciętne umiejętności prezentował Furtok) kobieca drużyna z Gliwic okazała się lepsza w ostatecznym rozrachunku wygrywając 7:3.Sędzią tego spotkania był Wiesław Pawlus Przewodniczący Wydziału Futsalu Śląskiego Związku Piłki Nożnej.
Przedostatnim punktem piłkarskiego weekendu był finałowy mecz Gminnych Derbów. Do tego etapu rozgrywek najwyraźniej więcej sił zachowali gracze z Suszca, którzy wygrali z Mizerowem 1:5 i tym samym zrewanżowali się rywalom za porażkę w grupowych eliminacjach.
Jakoby na deser wśród przybyłych kibiców, gości i zawodników, którzy odwiedzili halę w Suszcu i wypełnili los rozlosowano nagrody. Piłki wylosowali: Bartek Cisowski, Daria Gleń, Agnieszka Sołtysiak oraz Artur Pławecki. Koszulki reprezentacji Polski trafiły do rąk: Lucyny Skaźnik, Marka Kumora, Katarzyny Giel, Joanny Sędery oraz Łukasza Góry. A nagrodę główną odtwarzacz MP3 wygrał Łukasz Kolon z Pszczyny.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i kibicom Wielkiego Piłkarskiego Weekendu 2008 za dobrą zabawę i... zapraszają do ponownego odwiedzenia hali sportowej w Suszcu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.