Telewizja pszczyna.tv

  • 13 stycznia 2012
  • 17 stycznia 2012
  • wyświetleń: 24169

Liceum ekonomiczne do likwidacji

Pszczyńską edukację czeka duża reorganizacja. Z oświatowej mapy powiatu zniknie najprawdopodobniej wkrótce kilka placówek, a w Zespole Szkół Ekonomicznych przeprowadzone zostaną spore zmiany: zlikwidowane zostanie liceum profilowane i szkoła policealna, a technikum zostanie włączone do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 (dawniej Zespół Szkół Rolniczych).

Zespół Szkół Ekonomicznych, ZSE
Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie zostanie najprawdopodobniej zlikwidowany · fot. Joanna Karwacka / pless.pl


Dzień Otwarty w PZS nr 2 w Pszczynie
Technikum nr 2 zostanie wówczas włączone do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie (na zdjęciu)


Jak wyjaśnia starosta pszczyński Paweł Sadza, powiat dołączył do grona samorządów, które ze względu na niż demograficzny lat 90-tych, zaczynają odnotowywać bardzo duży spadek liczby uczniów podejmujących naukę w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

Sytuacja w naszym powiecie jest monitorowana od momentu przejęcia szkół od kuratora oświaty tj. od 1999 r. W 2001 roku opracowano dokument pn. "Strategia rozwoju oświaty ponadgimnazjalnej w powiecie pszczyńskim", w którym to dokumencie szczegółowo opisany został stan oświaty, cele i zadania konieczne do zrealizowania przez samorząd, by zapewnić kolejnym pokoleniom mieszkańców powiatu jak najlepsze warunki edukacyjne.

By sprostać oczekiwaniom uczniów i ich rodziców w kwestii stworzenia oczekiwanej oferty edukacyjnej w szkołach ponadgimnazjalnych, zdiagnozowane zostały potrzeby i aspiracje edukacyjne gimnazjalistów, badano rynek pracy, by tworzona oferta w jak najlepszy sposób odzwierciedlała potrzeby rynku pracy i zapewniła możliwość zatrudnienia absolwentów. Podjęte zostały również ważne decyzje dotyczące remontów placówek oraz ich wyposażenia w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Dziś szkoły kształcące w zawodach mogą poszczycić się nowoczesną bazą do nauki zawodu i pod tym względem mogą z powodzeniem konkurować z najlepszymi.

W ostatnim dziesięcioleciu odnotowano stały wzrost nakładów finansowych na oświatę przy znacznym spadku liczby uczniów. Znacznie wzrósł komfort pracy uczniów i pracowników oświaty. W roku szkolnym 2001/02 we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat naukę pobierało 3418 uczniów w 137 oddziałach. W bieżącym roku szkolnym jest 2591 uczniów i 119 oddziałów.
 
W 2011 roku powiat został zobligowany do sukcesywnego wprowadzenia zmian w istniejącej sieci szkół, w związku z nowelizacją  ustawy o systemie oświaty. Ustawa ta bowiem wprowadziła kolejne zmiany dotyczące między innymi typów szkół  ponadgimnazjalnych funkcjonujących  w polskim systemie oświaty.

I tak:
- z dniem 1 września tego roku likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego trzyletniego  liceum profilowanego dla młodzieży, dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla młodzieży oraz trzyletniego technikum uzupełniającego dla młodzieży,
- również z dniem 1 września likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, liceum profilowanego dla dorosłych, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Na rok szkolny 2012/2013  nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej w/w szkół.

- 1 września 2013 roku likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego technikum uzupełniającego dla dorosłych.
 
Wobec powyżej opisanych zmian systemowych, powiat musi dokonać zmian w sieci obecnie funkcjonujących szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanych w zespołach szkół.

Przygotowując się do tego przedsięwzięcia wspólnie z dyrektorami placówek oświatowych prowadzonych przez powiat, wypracowano propozycje zmian w sieci szkół, które mają w przyszłości umożliwić poszerzenie oferty edukacyjnej, uwzględnić nowe tendencje w kształceniu zawodowym.
 
Ze względu na brak uczniów w chwili obecnej, z dniem 31 sierpnia 2012 roku zamierza się zlikwidować:
- Szkołę Policealną nr 1 -  Pszczyna ul. Bogedaina 20
- Szkołę Policealną dla Dorosłych - Pszczyna  ul. Poniatowskiego 2
- Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Dorosłych - Pszczyna ul. Poniatowskiego 2
- Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące -  Pszczyna ul. Szymanowskiego 12
- Technikum Uzupełniające dla Dorosłych -  Wola ul. Poprzeczna 1a.
 
Ze szczególną troską potraktowane zostały konieczne do przeprowadzenia zmiany w zakresie organizacyjnym w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Zespół Szkół Ekonomicznych jest placówką, która w ciągu ostatnich 11 lat odnotowała stały spadek liczby uczniów. W roku szkolnym 2001/02 naukę w szkole pobierało 720 uczniów w 26 oddziałach. Były to trudne lata, gdyż możliwości lokalowe nie wystarczały dla zapewnienia komfortu pracy uczniom, którzy niejednokrotnie musieli udawać się na zajęcia do lokali poza szkołą. W 2002 roku na mocy reformy systemu oświaty w  zespole utworzono technikum w miejsce liceum ekonomicznego oraz liceum profilowane w miejsce liceum handlowego. W 2004 roku zlikwidowana została zasadnicza szkoła zawodowa ze względu na brak uczniów. Utworzono szkołę policealną. W szkole funkcjonowało liceum ogólnokształcące. Reforma systemu oświaty z 2002 roku wprowadziła nowe typy szkół, młodzież początkowo zmieniła swoje preferencje i chętniej zaczęła wybierać licea profilowane. Dla przykładu w roku 2004/05 w  liceum profilowanym w ZSE naukę pobierało 245 uczniów w 9 oddziałach, a w liceum ogólnokształcącym 44 uczniów w 2 oddziałach. Z czasem i liceum profilowane utraciło zainteresowanie gimnazjalistów (od 2010 r. roku brak naboru do klasy pierwszej).

Mając na uwadze tendencje naborowe, preferencje uczniów, podjęto decyzję o likwidacji liceum ogólnokształcącego /2005r./. Szkoła policealna również nie cieszyła się zainteresowaniem. Jedyny rocznik, mało liczny, zakończył edukację w roku 2006.

Na Zespół Szkół Ekonomicznych składają się obecnie trzy typy szkół:
1. Szkoła Policealna
2. Liceum Profilowane
3. Technikum
 
Obecny rok szkolny jest ostatnim rokiem, w którym to spośród trzech wchodzących w skład zespołu szkół dwie szkoły mają uczniów. Są to: liceum profilowane oraz technikum. W szkole policealnej nie ma uczniów od 2006 roku, pomimo corocznie ogłaszanych naborów.

W związku z tym planuje się zlikwidować szkołę policealną z dniem 31 sierpnia 2012 roku. Również z tym dniem  planuje się zlikwidować  liceum profilowane, ponieważ ostatni uczniowie opuszczą szkołę (drugiej klasy brak pomimo corocznie ogłaszanych naborów), a znowelizowana ustawa zakazuje naboru do klas pierwszych.

W związku z tym, że od 1 września pozostanie tylko jedna szkoła, w której są uczniowie (Technikum nr 2), nie ma podstaw prawnych do utrzymywania jednostki, jaką jest zespół szkół  i proponuje się podjęcie decyzji o  rozwiązaniu zespołu szkół.

Szkoła, która pozostaje, to Technikum nr 2, które  kształci obecnie w kierunkach: technik ekonomista, technik logistyk, technik organizacji reklamy. Niestety, nie udaje się dokonać corocznie naboru do pełnych jednozawodowych klas, stąd też, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, tworzy się klasy dwuzawodowe. W szkole tej niektóre klasy liczą poniżej 20 uczniów.
 
Decyzje związane utrzymaniem takiej szkoły wiążą się ze znacznie zwiększonym wydatkowaniem środków finansowych, których subwencja oświatowa, niestety, nie pokrywa.
 
Wobec zaistniałej sytuacji proponuje się, by Technikum nr 2, które najprawdopodobniej od września będzie posiadało 8 oddziałów,  połączyć z placówką większą i zapewnić kontynuację kształcenia we wszystkich zawodach ekonomicznych, do których będą kandydaci.
Rozwiązaniem jest włączenie kierunków kształcenia zawodowego do Technikum nr 3, które funkcjonuje w Powiatowym Zespole Szkół Nr 2 w Pszczynie. Będzie to zabieg organizacyjny, bowiem dla uczniów obecnie tu uczęszczających nic się nie zmieni.

Nadal pozostaną w tym samym budynku, w tym samych klasach, co dotychczas i z pewnością nadal  będą nauczani przez znaczną większość obecnych nauczycieli. Malejąca liczba uczniów i oddziałów w szkole to poważny problem dla zatrudnionej obecnie kadry pedagogicznej. Właśnie w trosce o nauczycieli podejmuje się decyzje o włączeniu małej placówki do większego zespołu, gdyż dopiero takie rozwiązanie w perspektywie czasowej pozwoli na ustabilizowanie sytuacji kadrowej określonej grupy nauczycieli, da większą pewność zatrudnienia.

We wszystkich prowadzonych przez powiat szkołach pojawiły się w ostatnich latach problemy z zapewnieniem pełnego zatrudnienia kadrze nauczycielskiej. Jak pokazuje demografia, kolejne lata nie przyniosą poprawy sytuacji. Powiat podejmuje wszelkie starania, by kadra nauczycielska miała zapewnione zatrudnienie, jednakże z roku na rok sytuacja jest coraz trudniejsza.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2, do którego planuje się włączyć kierunki kształcenia z Technikum nr 2,  jest placówką, która w ciągu ostatnich 10 lat przeszła największe zmiany w zakresie oferty kształcenia jak też inne zmiany organizacyjne. Niegdyś była placówką kształcącą w kierunkach rolniczych. Od dłuższego czasu wprowadzano nowe kierunki kształcenia, które cieszą się zainteresowaniem uczniów, przygotowują do samozatrudnienia. W ostatnim roku szkolnym placówka jako jedyna odnotowała wzrost liczby uczniów przyjętych do klas pierwszych.
 
Z propozycjami opisanych wyżej zmian zostali zapoznani przedstawiciele związków zawodowych, nauczyciele ZSE, dyrektorzy placówek oświatowych. Projekty stosownych  uchwał w sprawach dotyczących zmian w sieci szkół zostały przedłożone związkom zawodowym.
 
- Uczniowie technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych  ze spokojem i bez żadnych obaw mogą nadal skupiać się na nauce, skoncentrować na nadchodzących egzaminach, gdyż dla nich teraz jak też w przyszłości ta zmiana organizacyjna niczego negatywnego nie spowoduje. Odpowiednio przygotowani, także na zmiany, będą mogli odważniej, już niedługo, podejmować decyzje o podjęciu pracy lub dalszego kształcenia - informuje Paweł Sadza. - Na najbliższej sesji rady powiatu radni podejmą decyzje w sprawach dotyczących proponowanych zmian w sieci szkół - dodaje.

new / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie" podaj

Facebook