
Telewizja pszczyna.tv
- 5 listopada 2017
- wyświetleń: 11383
Wiślana Trasa Rowerowa pobiegnie przy Jeziorze Goczałkowickim?
Aleksander Kopia, śląski oficer rowerowy przyjechał do Pszczyny z pomysłem włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.
![[ZDJĘCIA] 8. Rajd Rowerowy Koroną Zapory - 27.08.2017](https://gal.pless.pl/ib/de4f1992724f9dacde5970d5eb27c5c5/z4/0/0/2400/1600/2017/2017-09-01-4/slides/zdjecia_8_rajd_rowerowy_korona_zapory_27_08_2017_fef6.jpg)
Wiślana Trasa Rowerowa jest najbardziej zaawansowanym projektem rowerowym, finansowanym przez samorząd wojewódzki. Obejmuje znaczną część województwa śląskiego i jest jednocześnie częścią projektu ogólnopolskiego. Jest przejezdna na całej długości od punktu startowego na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim u zbiegu Czarnej i Białej Wisełki aż do granicy z Małopolską. Urząd Marszałkowski zlecił audyt tej trasy, powstał też projekt organizacji ruchu, a trasa zostanie na całym odcinku oznakowana znakami typu R4.
Aleksander Kopia, pełnomocnik marszałka województwa ds. polityki rowerowej chce włączenia Wiślanej Trasy Rowerowej w planowaną trasę wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego.
- Jezioro jest częścią Wisły, a planowana przez powiat pszczyński i pozostałych partnerów ścieżka, pozwoli nam uatrakcyjnić trasę - zbliżyć się do wody i skrócić jej przebieg. W tej chwili musieliśmy ją wyznaczyć mało atrakcyjnymi dla rowerzystów terenami. W powiecie pszczyńskim kumulują się najistotniejsze trasy rowerowe, a sama trasa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego to projekt z olbrzymim potencjałem. To samo centrum województwa, a z drugiej strony przez ten teren przebiega trasa EuroVelo 4, więc jest szansa na ściągnięcie turystów nawet z dalszych zakątków Europy. Takie pomysły trzeba wspierać - mówi Aleksander Kopia.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym ustalono, w których miejscach obie trasy mogłyby się łączyć, omówiono organizację ruchu i oznakowanie.
Przypomnijmy, że powiat pszczyński jest liderem projektu budowy trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego, a zostanie on zrealizowany we współpracy z samorządami, przez które ma ona przebiegać. Partnerami projektu są też: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytet Śląski, Nadleśnictwo Bielsko, a także czeski samorząd obec Terlicko, który chce zrealizować u siebie podobny projekt związany z Jeziorem Terlicko.
Dokumentacja projektowa jest gotowa, wniosek o dofinansowanie I etapu trasy został złożony w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska i czeka na ocenę. Według stworzonej koncepcji, w ramach odcinka realizowanego przez samorządy, rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania DW 939 z ul. Wierzbową w Łące i dojechać do Chybia, łącznie pokonując ok. 16,7 km. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji - GPW zadeklarowało już remont zapory bocznej - od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Ścieżki rowerowe
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Gmina Miedźna pozyskała dofinansowanie do budowy kontynuacji ścieżki wzdłuż DW 933

17 majaEndurofina: szkocka wyprawa na rowerach - spotkanie i film

List czytelnikaBrudne ścieżki rowerowe. Kiedy sprzątanie? Kiedy będzie wykonana naprawa nawierzchni?

Gorący temat[FOTO] Powstaje nowy ciąg pieszo-rowerowy z Tychów do Kobióra

Rozmawiali o budowie ścieżki rowerowej wzdłuż DW 933 w gminie Miedźna

Chcą odnowić oznakowanie szlaków rowerowych w lasach
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.