Telewizja pszczyna.tv
- 21 stycznia 2019
- wyświetleń: 17973
Intencyjna uchwała Rady Miejskiej: III LO od września w rękach powiatu
W czwartek, 17 stycznia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwały intencyjne w sprawie przekazania do prowadzenia III Liceum Ogólnokształcącego, a także zamiaru zmiany siedziby III LO. Uchwały zostały przyjęte pomimo głosów sprzeciwu ze strony uczniów, grona pedagogicznego, rodziców, a także niektórych radnych.
Na początku sesji radni udzielili głosu przedstawicielce samorządu uczniowskiego III LO. - Władze postawiły nas w zasadzie przed faktem dokonanym. Sposób, w jaki się dowiedzieliśmy o planowanych zmianach, uważamy za niedopuszczalny. Zanim podjęto jakiekolwiek próby rozmowy z nami, oficjalna decyzja władz pojawiła się na portalu pless. A przecież nasze zdanie w tej kwestii powinno być znaczące - mówiła Wiktoria Oramus.
Uczennica przedstawiła przebieg kolejnych wydarzeń - od spotkania ze starostą i burmistrzem, przez protest przed ratuszem, aż po, wypracowaną w trakcie rozmów, propozycję porozumienia. - Przeprowadziliśmy głosowanie wśród wszystkich uczniów naszej szkoły. Mieli do wyboru 3 odpowiedzi (1 - oznaczała rozwiązanie sprzed porozumienia, 2 - podpisanie porozumienia i 3 - dalszą walkę "nie dla zmian w 3 LO"). Po podliczeniu głosów zdecydowaną większością wybrali oni opcję numer 3. Z tego też powodu nie mogliśmy podpisać porozumienia w urzędzie.
Wiktoria Oramus zaapelowała również do radnych i władz o wstrzymanie się od podjęcia decyzji do momentu odpowiedzi z kuratorium, ponowne przemyślenie sprawy oraz rozpatrzenie propozycji przedstawionych uczniów. - Nie pozwólmy zmarnować szkoły w tak ogromnym obiekcie z takim potencjałem - zakończyła członkini samorządu uczniowskiego.
Następnie głos zabrali przedstawiciele rady rodziców, którzy mówili m.in. o wyposażeniu placówki przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz jej dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych. - W momencie kiedy zdecydujecie się podzielić nasze liceum, wówczas nie tylko podzielicie społeczność szkolną, ale także uniemożliwicie jakimkolwiek osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu pszczyńskiego podejmowanie nauki. Te osoby nie mają szans na uczenie się w szkołach zawodowych, jedyną ich możliwością jest uczenie się w szkole ponadpodstawowej licealnej - mówiła matka jednego z uczniów. - My nie mamy nic przeciwko temu, abyście Państwo oddali to zadanie w ręce powiatu, natomiast mamy przeciwko temu, by przenieść miejsce kształcenia naszych dzieci.
Rodzice przyłączyli się do apelu samorządu uczniowskiego o ponowne rozpatrzenie sprawy. - Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec propozycji przedstawionej przez pana burmistrza. Liczymy na to, że jednak jeszcze przemyślicie tę sprawę, nie skrzywdzicie naszych dzieci i pozwolicie im w godnych warunkach nie tylko nadal się uczyć, ale również rozpocząć naukę, bo to dotyczy również tych uczniów, którzy mają ochotę w tej szkole nadal pozostać.
W imieniu grona pedagogicznego wystąpiła Urszula Chrobok-Sztoler, która poinformowała radnych o przebiegu rozmów z burmistrzem oraz o wystosowanej do kuratorium prośbie o opinię w sprawie zmian w III LO. Nauczycielka wyraziła również uznanie wobec uczniów, którzy zorganizowali się i podjęli szereg działań mających na celu dobro III LO, mając na uwadze jego 20-letni dorobek oraz dobro przyszłych kolegów i koleżanek. Na zakończenie Urszula Chrobok-Sztoler na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej złożyła pisemne stanowisko nauczycieli w tej sprawie.
O możliwość zabrania głosu podczas sesji poprosił także przewodniczący Zarządu Osiedla Piastów w Pszczynie. Kamil Widłok zwrócił uwagę na argument przemawiający za reorganizacją III LO, jakim jest rozbudowa żłobka miejskiego. W swoim przemówieniu podkreślił, że wielokrotnie w minionej kadencji podejmowane były próby doprowadzenia do stworzenia żłobka w nowym budynku przedszkolnym przy ul. Skłodowskiej-Curie. - Niestety wybudowaliśmy jednokondygnacyjny budynek, w którym jest przedszkole. Dzisiaj sytuacja jest taka, że gdyby nie problem w budynku przy ul. Poniatowskiego i konieczność przeniesienia stamtąd dwóch oddziałów przedszkolnych, to ten nowy obiekt przez rok stałby pusty, niezagospodarowany, a śmiało mogła trwać w tym czasie budowa kolejnego piętra, w którym mógłby znaleźć się żłobek miejski - mówił Kamil Widłok. Wystąpienie zakończył stwierdzeniem, że należy poszukać innego miejsca, w którym taka placówka mogłaby funkcjonować.
W dalszej części sesji zastępca burmistrza przedstawiła radnym uchwałę intencyjną w sprawie przekazania do prowadzenia z dniem 1 września 2019 r. III Liceum Ogólnokształcącego. - Zgodnie z przepisami prawa oświatowego prowadzenie szkół ponadpodstawowych należy do zadań własnych powiatu. W związku z trwającą reformą oświaty, która ostatecznie w 2019 roku ukształtuje plan sieci szkół podstawowych na terenie gminy Pszczyna, Rada podejmuje decyzję o przekazaniu do prowadzenia III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie oraz jednoczesnym przekazaniu powiatowi na ten cel w centrum miasta budynku po zlikwidowanym gimnazjum. Wiąże się to ze zmianami w sieci szkół podstawowych, jak i sieci szkół ponadpodstawowych - uzasadniła Barbara Sopot-Zembok.
W toku dyskusji radny Rafał Wróbel zaapelował do radnych, którzy startowali z komitetu burmistrza. - Szliście do wyborów z hasłem "Z mieszkańcami i dla mieszkańców". Wsłuchajcie się w głos, który był tutaj przedstawiany przez uczennicę, rodziców, grono pedagogiczne - mówił. Zwrócił się także do wicestarosty Damiana Cieszewskiego z prośbą o wyrażenie opinii na temat proponowanych zmian w III LO.
- Jeśli gmina odda szkołę do prowadzenia powiatu, to powiat nie ma innego wyjścia jak zorganizować dla tych dzieci szkołę. W tej sytuacji mamy pomysł taki, że gmina przekaże nam budynek przy ul. Batorego. To pewnie nie jest najlepsze rozwiązanie, ale w mojej ocenie - najbardziej optymalne. Moja osoba w tej sytuacji bardzo dba i stara się o to, żeby to nie było wygaszenie, likwidacja, żeby to było przejęcie całego III LO - mówił Damian Cieszewski. - Bardzo mi zależy na tym, że jeśli podejmą Państwo taką uchwałę, to chcę mieć całe III Liceum "u siebie" - w powiecie, bo będę mógł o to zadbać i poprosić o to, żeby nauczyciele się zaangażowali w tę nową duszę, w nowym budynku i jednocześnie, żeby dzieci miały swoje miejsce.
Wicestarosta podkreślił również, że decyzja podjęta przez radnych zostanie poddana do opiniowania w kuratorium. - Kuratorium jest w stanie się wypowiedzieć tylko w momencie, gdy otrzymuje dokument jakim jest uchwała intencyjna. Cokolwiek się dzieje w tej chwili, to pewnie trafiło do kuratorium, bo przedstawiciele byli w Pszczynie - w ZS 1, PG 1 i SP 1. Nie mamy ich stanowiska, ponieważ czekają na to co się wydarzy. Musi być uchwała intencyjna, żeby kuratorium mogło odpowiedzieć - tłumaczył.
O głos ponownie poprosiła przedstawicielka nauczycieli ZS 1 w Pszczynie. - My jako rada pedagogiczna pragniemy jeszcze raz głośno powiedzieć, że jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów, jednak nie otrzymaliśmy żadnych propozycji merytorycznych, które moglibyśmy omówić. Przedstawiono nam różne liczby - 12, 10 a później 8 oddziałów, które miałyby być otwarte w nowym-starym III Liceum Ogólnokształcącym. Staramy się na bieżąco reagować na te Państwa zmieniające się wyliczenia. Symulacje, które były przez nas robione, jasno pokazują, że jesteśmy w stanie się w tym budynku pomieścić. To od Państwa dobrej woli teraz będzie zależeć czy my będziemy funkcjonować w genialnie wyposażonej szkole. Szkole, która może pochwalić się bazą dydaktyczną, którą nie może pochwalić się żadna inna szkoła. Proszę mieć to na uwadze, podejmując tę decyzję - mówiła Monika Zalas. - Od Państwa dobrej woli zależy przyszłość III Liceum i przyszłość naszych licealistów.
Do dyskusji włączył się także Marek Dutkowski. - Najważniejszym kapitałem tej szkoły jesteście Wy - nauczyciele, Wy - uczniowie. Cała reszta to tylko wartość dodana. Bez Was - bez nauczycieli, bez uczniów - nie ma szkoły. Może być najlepszy budynek - i tak tej szkoły nie będzie - mówił. - Na koniec pozwolę sobie też wyrazić zdziwienie - nie dziwiłoby mnie, gdyby uczniowie walczyli o nauczycieli, nie dziwiłoby mnie gdyby nauczyciele walczyli o uczniów, bo to jest najważniejszy kapitał szkoły. Nie mury to tworzą tylko Wy - Wy jesteście najważniejsi i w zależności od tego, gdzie Wy będziecie, tam będzie dobra szkoła - podsumował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie.
Następnie radni przeszli do głosowania. Za podjęciem uchwały w sprawie przekazania do prowadzenia z dniem 1 września 2019 r. III LO opowiedziało się 15 osób: Marek Dutkowski, Renata Dyrda, Arkadiusz Gardiasz, Ireneusz Gruszka, Jacek Kubis, Grzegorz Kuczera, Marcelina Leki, Barbara Psik, Monika Rąba, Leszek Szczotka, Maria Szostak, Łukasz Tetla, Marta Wojciechowska-Smolarz, Andrzej Wojtanowicz oraz Piotr Rabaszowski. Przeciwni byli radni: Marcela Kanafek-Lewandowska, Henryk Kopiec, Andrzej Mańka, Marek Szklorz, Rafał Wróbel, Michał Ziebura. Od głosu wstrzymała się Krystyna Fuławka, a nieobecny podczas sesji był Maciej Stieber.
W dalszej kolejności Barbara Sopot-Zembok przedstawiła projekt uchwały w sprawie zamiaru zmiany siedziby III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. - Zamiar zmiany siedziby szkoły jest wynikiem wcześniej podjętej Uchwały Rady Miejskiej w Pszczynie w sprawie przekazania do prowadzenia z dniem 1 września 2019 r. III Liceum Ogólnokształcącego. Rada podejmując decyzję o przekazaniu do prowadzenia III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie zadecydowała również o przekazaniu Powiatowi Pszczyńskiemu na ten cel budynku w centrum miasta po zlikwidowanym gimnazjum. W związku z zakończeniem funkcjonowania gimnazjów w polskim systemie edukacji, proponuje się aby do budynku przy ul. Stefana Batorego 24 w Pszczynie, który do 31 sierpnia 2017 r. był siedzibą Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Pszczynie, przenieść siedzibę III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Dotychczasowa siedziba III LO mieściła się w Zespole Szkół Nr 1 w Pszczynie przy ul. Kazimierza Wielkiego 5. Zmiana siedziby nastąpi z dniem 1 września 2019 roku. Decyzja ta wiąże się ze zmianami w sieci szkół podstawowych, jak i sieci szkół ponadpodstawowych - uzasadniła wiceburmistrz.
Ta uchwała przyjęta została w tej samej liczbie głosów i w tym samym składzie osobowym: 15 osób za, 6 przeciw, 1 wstrzymująca się oraz 1 nieobecna.
Pełny zapis dyskusji z Sesji Rady Miejskiej na temat zmian w III LO można zobaczyć poniżej:
Do pobrania:
- Projekt uchwały w sprawie przekazania do prowadzenia z dniem 1 września 2019 r. III LO
- Projekt uchwały w sprawie zamiaru zmiany siedziby III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie
przeniesienie III LO
Gorący tematIII LO zostaje na os. Piastów. Gmina nie przekaże liceum powiatowi
Gorący tematGmina złożyła zażalenie do MEN na postanowienie Kuratora Oświaty
Starosta jest rozczarowana opinią kuratora ws. przeniesienia III LO
Gorący tematNegatywna opinia Kuratora Oświaty w sprawie przeniesienia III LO
III Liceum Ogólnokształcące zmieni siedzibę w 2020 roku
Powiat podpisze porozumienie z gminą i ustali warunki przejęcia IIILO
Gorący tematZmiany w oświacie: więcej miejsc w żłobku, nowe klasy w internacie
Intencyjna uchwała Rady Miejskiej: III LO od września w rękach powiatu
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj