Telewizja pszczyna.tv
- 13 grudnia 2021
- wyświetleń: 9401
[WIDEO, FOTO] Nagrody burmistrza w dziedzinie kultury przyznane!
W piątkowy wieczór, 10 grudnia w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury! Po gali wystąpiła przed publicznością Magda Steczkowska w repertuarze świątecznym. Zobaczcie fotorelację!
W tym roku statuetki otrzymali:
- Klub Plastyków Zdrzadełko - z okazji jubileuszu; Wnioskodawca- Pszczyńskie Centrum Kultury
- Joanna Wiktorko - za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku; Wnioskodawca - Pszczyńskie Centrum Kultury
- Wacław Kostrzewa - za całokształt działalności w dziedzinie kultury; Wnioskodawca - Pszczyńskie Centrum Kultury
- Stanisława Pistelok - za całokształt działalności w dziedzinie kultury; Wnioskodawca - Pszczyńskie Centrum Kultury
- Halina Rawecka-Czernik - za całokształt działalności w dziedzinie kultury; Wnioskodawca -Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- To wielki zaszczyt znaleźć się z Państwem na jednej scenie i olbrzymia przyjemność wręczyć nagrody w dziedzinie kultury. Państwa działalność jest doskonałą wizytówką gminy Pszczyna nie tylko w jej granicach, nie tylko w województwie śląskim. Są Państwo również wspaniałymi ambasadorami Pszczyny w kraju i za granicą. Gratuluję! - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.
- Pszczyna to miejsce, gdzie artyści mogą się rozwijać, czerpać inspirację, spotykać z osobami o podobnych zainteresowaniach i dużych talentach. To miasto o niezwykłej historii i miasto wspaniałych osób - artystów - takich jak Państwo. Pszczyna zawsze była i będzie domem dla dobrych inicjatyw, sztuki i jej twórców. Z myślą o przyszłości rozpoczęła się budowa nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury. To obiekt, gdzie nie tylko będą odbywać się duże wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim będzie można organizować liczne warsztaty artystyczne, które z Państwa pomocą i udziałem pozwolą przekazywać kolejnym osobom pasję, wiedzę i umiejętności - dodał burmistrz Pszczyny.
Koncert Magdy Steczkowskiej - kolędy i pastorałki
Po gali wręczenia nagród dla laureatów i publiczności wystąpiła Magda Steczkowska. Artystka zaśpiewała kolędy i pastorałki oraz wystąpiła z Orkiestrą Rozrywkową Ogniska Muzycznego w Pszczynie.
O laureatach nagrody
Klub Plastyków Zdrzadełko - Klub plastyków, później nazwany "Zdrzadełkiem", rozpoczął działalność w czerwcu 1961 roku z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys. To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Od 1995 roku Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury. Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Jednak ani wykształcenie, ani wykonywany zawód nie ma znaczenia jeśli chodzi o przynależność do Klubu. Cechą decydującą jest umiłowanie sztuki i działalność plastyczna. "Zdrzadełko" aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach artystycznych, aukcjach charytatywnych, konkursach, plenerach. Wielu członków może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.
Joanna Wiktorko - Od 27 lat zawodowo związana jest z Ogniskiem Muzycznym w Pszczynie, początkowo jako nauczyciel klasy fortepianu, a od 5 lat jako nauczyciel i dyrektor. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów muzycznych na ziemi pszczyńskiej, które odbyły się w minionym roku, m.in. koncertu charytatywnego dla szpitala powiatowego w Pszczynie, bicia gitarowego rekordu świata w parku pszczyńskim, w którym wzięło udział 120 gitarzystów z naszego powiatu, koncertów dla seniorów, zajęć muzycznych i audycji dla dzieci i młodzieży. Zaangażowanie pani Joanny zaowocowało wspaniałymi efektami pracy Ogniska Muzycznego, które przekuły się na liczne nagrody. Pani Joanna jest osobą bardzo aktywną na niwie kultury muzycznej: inspiruje, udziela się artystycznie, inicjuje, angażuje do współpracy wiele środowisk co w efekcie daje wspaniałe rezultaty. Wspomnieć należy współpracę z Czesławem Mozilem przy projekcie artystycznym "Czesław Mozil i grajkowie przyszłości", owoc projektu płyta otrzymała w 2020 roku prestiżową nagrodę Fryderyka w kategorii "Album roku. Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa". We wrześniu zakończyły się uroczystości związane z obchodami 65-lecia działalności Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Z okazji jubileuszu od początku roku zrealizowano wiele artystycznych wydarzeń. Część z nich została zarejestrowana w formie teledysków. Udało się zrealizować projekt "Cztery Pory Roku" wykorzystując taką przestrzeń, jak: Muzeum Zamkowe, Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", a także park pszczyński. Kolejna inicjatywa, która odbyła się z okazji 65-lecia Ogniska Muzycznego to "Pszczyńskie Impresje Zimowe". W trakcie realizacji projektu wspólnie z Czesławem Mozilem nagrano odcinek "Kiedy będę starszy". W ramach współpracy nagrano kolędy Orkiestry Rozrywkowej Ogniska Muzycznego, a także powstał klip z koncertu jubileuszowego, który odbył się latem na pszczyńskim rynku.
Wacław Kostrzewa - urodził się w Klimontowie na Ziemi Sandomierskiej, przepracował w kopalni węgla kamiennego 25 lat jako górnik, później jako sztygar. Obecnie mieszka w Pszczynie. Wydał kilkanaście tomików wierszy i jedną powieść "Gorące lato". Wiersze Wacława Kostrzewy zostały przetłumaczone na język angielski, czeski, ukraiński, hiszpański, bułgarski, rumuński. W ostatnim czasie tłumacz egipski przetłumaczył z języka angielskiego tomik "Dwie rzeki" na język arabski. Wacław Kostrzewa od 12 lat jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. O jego twórczości pisali Tadeusz Różewicz, Maciej M. Szczawiński, Józef Baran i profesor Wojciech Ligęza. Poeta jest też laureatem wielu nagród literackich, ostatnio otrzymał ogólnopolską nagrodę "Ianicius". W minionym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej.
Stanisława Pistelok - Stanisława Pistelok, z domu Szemiot, urodziła się w październiku 1940 roku na Syberii, gdzie spędziła 6 lat. W kwietniu 1946 roku powróciła, razem z matką, z zesłania do Polski. Mieszkały w Szczecinie i Białymstoku. W latach 80-tych pani Stanisława przyjechała do Pszczyny. Aktualnie jest prezesem oddziału pszczyńskiego Związku Sybiraków, w którym działa od ponad dwudziestu lat, z wielką determinacją pielęgnując pamięć o Polakach, którzy przeszli piekło zsyłki na Sybir. Pani Stanisława jest częstym gościem w szkołach, gdzie opowiadała młodzieży o swoich przeżyciach na Syberii, inicjatorką wykładów otwartych poświęconych tematyce sybirackiej oraz pomysłodawczynią i współorganizatorką wystaw o Sybirakach. Z jej inicjatywy mamy w Pszczynie Dęby Pamięci w Parku Zwierzyniec, tablicę upamiętniającą deportację na Sybir na budynku Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie oraz ulicę Sybiraków. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Zesłańców Sybiru, Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżniona Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej.
Halina Rawecka-Czernik - jest założycielką Zespołu Pieśni i Tańca "Rudołtowice". Od 35 lat pełni w nim funkcję choreografa i dyrygenta. Zespół występował na przeglądach zespołów ludowych i festiwalach folklorystycznych w kraju otrzymując liczne nagrody, w tym Grand Prix. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku pani Halina Rawecka - Czernik od kilku lat pełni funkcję dyrygenta chóru "Canto Grazioso". Chór brał udział w licznych przeglądach zespołów artystycznych uniwersytetów trzeciego wieku i organizacji senioralnych organizowanych w województwie śląskim. Na przeglądach tych zespół każdorazowo otrzymywał I-szą nagrodę i wyróżnienia. Występy chóru "Canto Grazioso" pod kierownictwem pani Haliny Raweckiej - Czernik stanowią oprawę artystyczną wszystkich imprez organizowanych przez Pszczyński UTW. Ponadto corocznie umilają one uroczystości dla podopiecznych Domu Pomocy Opieki Społecznej w Pszczynie oraz w klubach seniorów i na spotkaniach osiedlowych dla osób starszych organizowanych w Gminie Pszczyna. Pani Halina Rawecka - Czernik swoją postawą, pracą i wielkim zaangażowaniem w pełni zasługuje na nagrodę i uznanie społeczności pszczyńskiej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.