
Telewizja pszczyna.tv
- 22 sierpnia 2024
- wyświetleń: 214
Czy będą jeszcze kontrole szamb i oczyszczalni w 2024?
Materiał partnera:
Od pewnego czasu bardzo wiele mówi się o rosnącej liczbie kontroli szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Wszystko za sprawą zmiany przepisów oraz zobligowania gmin do przeprowadzania tego typu działań pod groźbą kary. Wiele osób zastanawia się, czy może spodziewać się kontroli w 2024 roku i jak się do niej przygotować? Odpowiadamy na najczęściej padające pytania związane z tym tematem!

Kontrola szamba i oczyszczalni - na czym polega?
Zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków to alternatywa dla powszechnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Są montowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do gminnej kanalizacji, a więc głównie na obrzeżach miast, a już na pewno na terenach wiejskich. Ich właściciele muszą dopełnić wszelkich formalności i mogą liczyć się z kontrolą wyznaczonych do tego organów.
Kontrole tego typu instalacji czy zbiorników bezodpływowych nie są niczym nowym, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele mówi się o ekologii. Najczęściej były jednak przeprowadzane sporadycznie i wybiórczo, np. w sytuacji, gdy urzędnicy mieli podejrzenia, że na danym terenie dochodzi do nieprawidłowości w tym zakresie. Teraz jednak właściciele nieruchomości, którzy korzystają z takich rozwiązań, powinni spodziewać się wzmożonych i dokładnych kontroli, których celem jest sprawdzenie, czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem i przyjętymi standardami bezpieczeństwa.
Kto i kiedy może spodziewać się kontroli?
W myśl nowelizacji z 2022 roku przepisów ustawy Prawo wodne, samorządy gminne mają obowiązek regularnego sprawdzania systemów sanitarnych na swoich terenach. Zgodnie z tym przepisami, kontrole powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa lata. Kontrolerzy mają obowiązek sprawdzenia m.in. stanu technicznego szamb czy oczyszczalni, a także tego, czy właściciel regularnie opróżnia zbiornik bezodpływowy czy osadnik w przydomowej oczyszczalni. W tym celu należy poprosić o okazanie stosownej dokumentacji, w tym umowy z podmiotem, który specjalizuje się w wywozie nieczystości, a także rachunków czy faktur, które potwierdzają, że faktycznie doszło do wykonania takiej usługi. W przypadku nieprzeprowadzenia kontroli, gmina naraża się na konsekwencje finansowe.
Jak pozytywnie przejść kontrolę szamba czy oczyszczalni?
Kary nie uniknie też osoba, która mimo takiego obowiązku, nie dba o regularne opróżnianie szamba czy zbiornika w oczyszczalni. W przypadkach mniejszej wagi jest to mandat w wysokości 500 złotych, ale jeśli właściciel nieruchomości nie jest w stanie okazać nawet umowy z przedsiębiorstwem, które posiada uprawnienia do wywozu ścieków, sprawa może trafić do sądu, który ma prawo orzec grzywnę do 5 000 złotych. Widzimy więc jak ważne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i przechowywanie jej na tyle długo, aby móc pozytywnie przejść działania kontrolne i uniknąć dotkliwych kar finansowych. Na bieżąco należy też monitorować pracę oraz stan techniczny instalacji i w razie konieczności wykonać niezbędne naprawy, aby wszystko działało tak, jak powinno. Dodajmy też, że pierwsza tura tegorocznych kontroli miała być przeprowadzona do 9 sierpnia, ale wiadomo już, że nie wszystkie gminy zmieściły się w tym terminie, a więc możliwe jest to, że kontrolerzy zapukają jeszcze do drzwi.