Telewizja pszczyna.tv

  • 15 stycznia 2007
  • wyświetleń: 17128

XVII Koncert Musica Sacra

W sobotę 13 stycznia w Pszczynie odbył się XVII Koncert "Musica Sacra". W wypełnionym po brzegi Kościele Ewangelickim rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy i tańce świata. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Okręgu 121 Lions Clubs International, reprezentacja władz i mieszkańcy.

XVII Koncert Musica Sacra


Koncert "Musica Sacra" został podzielony na dwie odsłony. W pierwszej wysłuchaliśmy najbardziej znanych i urzekających polskich kolęd w wykonaniu mezzosopranistki Agaty Sava przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rivieńskiej prowadzonej w tej części przez Wojciecha Mrozka. Muzycy wykonali m.in. utwory: "Wśród nocnej ciszy", "Lulajże Jezuniu" i "Cicha noc".

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy najsłynniejsze tańca świata, kierowana przez Genadija Fiskova ukraińska orkiestra, a przy pomocy grającego na klarnecie Wojciecha Mrozka zaprezentowała uwerturę do "Zemsty nietoperza" J. Straussa, Polkę, Czardasza oraz greckie Jasapico Sernico i Greka Zorbę, przy którym zachęcona przez Mrozka publiczność klaskała (zobacz fragmenty na filmie poniżej).



Nie był to ostatni element koncertu, kiedy zasiadający w ławach kościoła zostali włączeni do zabawy. Henryk Kowalczyk, prezydent Lions Club Pszczyna '95, przy muzyce orkiestry i pomocy Agaty Sava zaśpiewał "Przy piecu stoła , krupnioki grzoła", a cymbalista Ihor Lomaha zagrał improwizację, która uzyskała miano "pszczyńskiej".

"Musica Sacra" została zorganizowana przez Lions Club Pszczyna '95 oraz Parafię Ewangelicką w Pszczynie. Portal pless.pl objął sobotni koncert patronatem medialnym.

Dochód z koncertu w całości zostanie przekazany na organizację letnich obozów i kolonii dla pszczyńskich dzieci, które pochodzą z ubogich rodzin.

Warto odnotować, że w 2007 roku budynek Kościoła Parafii ewangelicko-augsburskiej świętuje stulecie powstania w obecnej formie, która została zaprojektowana przez Scheinnerta.

smm / pless.pl

XVII Koncert Musica Sacra · fot. smm / pless.pl


------------------------------------

Wojciech Mrozek - solista-wirtuoz klarnetów, dyrygent, kompozytor - absolwent Akademii Muzycznych w Warszawie i Monachium, laureat wielu międzynarodowych konkursów klarnetowych. Występował na tak prestiżowych scenach świata, jak m.in. nowojorska Carnegie Hall, Filharmonie Narodowe w Warszawie, Kijowie, w salach koncertowych Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Danii, Belgii, Holandii, Włoch, Anglii, Szkocji, Ukrainy, Czech, Bułgarii, Estonii, Białorusi oraz USA, Brazylii, Argentyny, Chile, Meksyku i RPA. Gościł też w wielu operach (m.in. Warszawa, Kijów) i w stołecznej Sali Kongresowej. Współpracował z artystami tej miary, co Sir Yehudi Menuhin, Nigel Kennedy, Konstanty Andrzej Kulka, Krzesimir Dębski czy Zbigniew Namysłowski oraz większością filharmonii w Polsce. Jako kompozytor ma w dorobku utwory solowe, kameralne, chóralne i oratoryjne oraz koncerty i suity taneczne na instrumenty solowe, chór i orkiestrę. Ważną sferą działalności artysty są liczne aranżacje tak muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej oraz jazzowej. Efektem tych działań jest już 15 nagranych płyt CD. Wojciech Mrozek zajmuje się też pracą dydaktyczną, prowadząc często konkursy mistrzowskie w uczelniach muzycznych całego świata, ma również klasę mistrzowską w białostockiej Filii Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu muzycznego w Sandomierzu oraz dyrygentem Kameralnej Orkiestry Leopolis w Kijowie.

Agata Sava - mezzosopran - po ukończeniu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy studiowała w Richard Strauss Konservatorium fur Musik w Monachium, była też stypendystką rządu Niemiec. Zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karlsbad, a jej trasy koncertowe wiodły przez Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Szwecję, Czechy, Słowację, Japonię, RPA i USA, gdzie występowała w operach, oratoriach i projektach z muzyką etniczną i jazzową.

Ihor Lomaha - cymbały mołdawskie - wirtuoz również sopiłki (ukraińskiego fletu) i bandury. Instrumenty te stały się na Ukrainie nieodłączną składową specyficznego zespołu instrumentów, tzw. muzyki troistej. Artysta miał okazję wielokrotnie prezentować oryginalne instrumenty i swą wirtuozerię jako solista na wielu scenach europejskich.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rivieńskiej - orkiestra działająca od 11 lat w Równym na Ukrainie pod dyrekcją Genadija Fiskova z powodzeniem realizuje repertuar największych kompozytorów, np. Czajkowskiego, Szostakowicza, Strawińskiego, Dvoraka, Brittena i innych. Orkiestra brała udział m.in. w festiwalu w Studiu S1 w Warszawie, koncertowała też w Belgii, Holandii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook