
Telewizja pszczyna.tv
- 18 marca 2025
- wyświetleń: 4329
Z mieszkańcami o rencie wdowiej - spotkanie w szpitalu
Uprawnione osoby do końca lipca mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli łączenie wypłaty renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem, na przykład emeryturą. Powiat Pszczyński we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zorganizował spotkanie informacyjne i indywidualne konsultacje dla mieszkańców, aby pomóc w wypełnieniu wniosku i udzielić szczegółowych informacji dotyczących warunków przyznawania świadczenia.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują przepisy, na podstawie których od 1 lipca 2025 r. będzie można otrzymać rentę rodzinną razem z innymi świadczeniami, tzw. rentę wdowią.
- Renta wdowia to ważne świadczenie, które może pomóc osobom, które utraciły swojego współmałżonka, w zachowaniu stabilności finansowej. Chcąc wyjść naprzeciw mieszkańcom i rozwiać ich wątpliwości dotyczące spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne i konsultacje z pszczyńskim oddziałem ZUS-u - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który otworzył spotkanie wspólnie z Adamem Malcharkiem, kierownikiem inspektoratu pszczyńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do dwóch świadczeń: swojego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Aby mogli otrzymać połączone świadczenia muszą spełnić również łącznie wszystkie warunki: mieć co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną), nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Można otrzymać 100% jednego świadczenia i 15% drugiego. Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie (albo renta rodzinna, albo własne) będzie wypłacane w wysokości 25%.
- Suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, co obecnie wynosi 5636,73 zł brutto. Do tego limitu wliczamy również świadczenia, które wypłacają instytucje zagraniczne. Doliczamy tu także inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki - mówiła Hanna Gwóźdź, specjalistka ds. emerytalno-rentowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Pszczynie.
- Temat tzw. "renty wdowiej" w każdym przypadku się różni, trzeba do niego podchodzić indywidualnie, przeanalizować każdą sprawę osobno - tłumaczyła Hanna Gwóźdź, która przekazała mieszkańcom wnioski i pomogła w ich wypełnieniu, udzielała również indywidualnych konsultacji.
- W ramach współpracy z Powiatem Pszczyńskim w przyszłym miesiącu planujemy zorganizować koleje spotkanie, które tym razem będzie dotyczyło świadczeń wspierających - mówił Adam Malcharek, kierownik inspektoratu pszczyńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Spotkania z neurologią: zrozumieć chorobę Parkinsona. Artykuł neurologa z pszczyńskiego szpitala

"Pacjenci badają się poza Pszczyną, a świetny sprzęt i szybkie terminy mają na miejscu"

Gorący tematRok Zdrowia: jubileusz szpitalnictwa na ziemi pszczyńskiej. Akcje edukacyjne i promujące zdrowie

[ZDJĘCIA] Warsztaty wielkanocne w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym pszczyńskiego szpitala

Gmina Pszczyna finansuje programy prozdrowotne profilaktyki cukrzycy typu 2, a także badań jelita grubego

Gorący tematPodpisano umowę na realizację programu profilaktyki raka jelita grubego
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.