Telewizja pszczyna.tv

  • 19 lipca 2024
  • 22 lipca 2024
  • wyświetleń: 24529

15-letnia pszczynianka wyjeżdża na stypendium do USA

Julianna Haspert z Pszczyny została stypendystką programu FLEX 2024. Jest to najmłodsza uczestniczka programu - ma 15 lat. Wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych już 9 sierpnia!

Julianna Haspert
Julianna Haspert · fot. archiwum prywatne


W ramach programu FLEX, po wnikliwym procesie selekcji, uczniowie szkół średnich z 22 państw spędzają rok wymiany uczęszczając do amerykańskiej szkoły średniej i mieszkając z rodzinami goszczącymi, będącymi wolontariuszami. Finansowany przez Departament Stanu USA, Future Leaders Exchange (FLEX) Program promuje wspólne zrozumienie pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych i 22 krajów Europy, Eurazji i Azji Środkowej.

Każdy finalista Programu FLEX mieszka z rodziną goszczącą dobrowolnie przyjmującą ucznia przez cały rok szkolny, aby lepiej poznać amerykańskie wartości, uczęszczać do szkoły średniej w USA i przybliżyć Amerykanom wiedzę o swoim ojczystym kraju. Uczestnicy wracają do domu zmotywowani i zainspirowani, żeby dzielić się swoimi nowymi doświadczeniami i pozytywnie wpływać na swój kraj i społeczność.

Poznajcie naszą stypendystkę:

- W Polsce uczyłam się w III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie, z tej miejscowości też pochodzę i tu mieszkam. Mam wiele zainteresowań, ale najważniejszym jest taniec, głównie liryczny, który mogę nazwać swoją pasją. Nie mogę też nie wspomnieć o podróżach, poznawaniu nowych kultur oraz chęci uczenia się języka angielskiego już od najmłodszych lat - opowiada o sobie Julianna Haspert.

- Jeśli ktoś zapytałby mnie o powód zgłoszenia się do programu, to wymieniłabym kilka aspektów. To spełnienie amerykańskiego snu, który jest ze mną od zawsze, chęć poznania świata z całkowicie innej strony, wykorzystanie ogromnej szansy, nawiązanie międzynarodowych przyjaźni w nadziei, że przetrwają długie lata i przede wszystkim sprawdzenie samej siebie pod wieloma względami - wyjaśnia.

Rekrutacja do program FLEX jest złożonym procesem. Julianna aplikację rozpoczęła już w sierpniu zeszłego roku, z myślą, że do Stanów Zjednoczonych mogłaby wylecieć na rok szkolny 2024/25.

- W pierwszym etapie jest do wypełnienia trochę informacji osobistych, krótki test językowy i najważniejszy element - trzy eseje w języku angielskim. Na wypełnienie całej aplikacji ma się 10 dni, potem pozostaje czekanie. Ja dowiedziałam się, że dostałam się do kolejnego etapu - półfinałów w połowie listopada, kiedy zdecydowanie się tego nie spodziewałam. Do półfinałów dostaje się około 10% aplikujących, czyli mniej więcej 300-400 osób i ten etap wygląda już nieco inaczej. Oprócz kolejnej masy dokumentów do wypełnienia jest jeszcze rekrutacja na żywo. W moim przypadku odbyła się ona w Krakowie. Tam na uczestników czekają trzy zadania, na początku dostaliśmy temat i musieliśmy odegrać scenkę, później była rozmowa rekrutacyjna, na której byliśmy uważnie słuchani przez przedstawicielkę ze stolicy Stanów Zjednoczonych i na samym końcu kolejne trzy eseje, tym razem pisane na czas.

Po półfinałach znów zostaje czekać, tym razem na telefon, czy zostało się finalistą, czy nie. Kiedy jest się już świadomym, że kolejny rok szkolny spędzi się w USA, czekanie nadal nas nie opuszcza - chodzi o informacje o tym, gdzie i u kogo go spędzimy
- opowiada pszczynianka.

- Ja moją wymianę spędzę w centralnej części Kalifornii, potocznie nazywanej Golden State, a dokładniej w miasteczku Lemoore oddalonego o trzy godziny od Los Angeles. Pierwszy kontakt z moją amerykańską rodziną, która składa się z mamy, taty oraz dwóch starszych sióstr nawiązałam kiedy tylko otrzymałam wiadomość o nich. Na ten moment mogę powiedzieć, że wydają się cudownymi i ciepłymi osobami i nie mogę się doczekać aż poznam ich na żywo - przyznaje.

Julianna w USA na zajęcia będzie uczęszczała do Lemoore High School w mieście, w którym zamieszka. Jak podkreśla, nauka tam będzie wyglądała zupełnie inaczej niż ta w Polsce. Będzie tam mogła wybrać 7 przedmiotów, których będzie chciała się uczyć przez najbliższy rok.

- Już nie mogę się doczekać, aż to zrobię! Moja szkoła ma naprawdę wiele do zaoferowania, można tam wybrać klasy od literatury, przez różne rodzaje nauk ścisłych po ceramikę i robotykę. Oprócz szerokiej gamy przedmiotów jest tam też wiele kółek i sportów. Chciałabym też wspomnieć że FLEX jest wymianą kulturową, a to znaczy, że jednym z jego celów jest nie tylko to abyśmy zrozumieli kulturę amerykańską, ale też pokazanie kultury polskiej za oceanem - mówi Julianna.

- Wyjazd zbliża się już wielkimi krokami, a ja mimo stresu jestem tym bardzo podekscytowana! Mecze footballu z cheerleaderkami w każdy piątek, ogromna amerykańska szkoła i zamieszkanie na rok w słonecznej Kalifornii to właśnie to, o czym od zawsze marzyłam. Czuję, że naprawdę to jest to miejsce, w którym w najbliższy rok się odnajdę, czuję, że to właśnie tam będą poszerzały się moje horyzonty i dostrzegę co raz więcej nowych okazji. Jestem ogromnie wdzięczna za taką niepowtarzalną okazję, którą z pewnością będę relacjonować w swoich social mediach. Naprawdę nie mogę się już doczekać - podsumowuje.

Julianna Haspert
Julianna Haspert · fot. archiwum prywatne


O stypendium Flex, czyli Future Leaders Exchange



Alumni po programie FLEX dołączają do silnej międzynarodowej sieci wspieranej przez Program Alumnów FLEX, który oferuje wsparcie poprzez dotacje i rozwój zawodowy. Dziś, Alumni FLEX pracują we wszystkich sektorach, w tym w: sektorze rządowym, biznesie, non-profit, edukacji i dziennikarstwie.

Program FLEX działa w Polsce od 2015 roku. Pierwsza grupa FLEX Polska wysłała 30 uczniów szkół średnich do różnych stanów Ameryki na rok szkolny 2016/17. W kolejnym roku szkolnym 2017/18, wysłaliśmy 31 uczniów, a od trzeciej edycji programu w roku szkolnym 2018/19 grupa FLEX-erów liczyła 43 finalistów. Na rok szkolny 2019/20, Program FLEX powitał kolejnych 43 finalistów.

W roku szkolnym 2020/21 finaliści programu FLEX uczestniczyli w programie wirtualnym. W sierpniu 2021 udało się wysłać 41 finalistów do USA na rok szkolny 2021/22.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

  • Podróż z miejsca zamieszkania do USA oraz powrót do Polski
  • Miesięczne stypendium w wysokości $200 na pokrycie wydatków osobistych
  • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
  • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej Szkolenie przedwyjazdowe
  • Udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA
  • Dodatkowe $300 na pokrycie niespodziewanych wydatków związanych ze szkołą itd.
  • Udział w szkoleniu przedwyjazdowym (pre-departure orientation)
  • Ubezpieczenie medyczne


FLEX powstał w 1992 roku jako program Eurasian Secondary School Initative w ramach FREEDOM Support Act. Były amerykański Senator, Bill Bradley, uważał, że najlepszym sposobem na zapewnienie długotrwałego pokoju i zrozumienia pomiędzy USA a państwami eurazjatyckimi jest umożliwienie młodym ludziom poznania Stanów Zjednoczonych i Amerykanów z pierwszej ręki.

Od 1993 roku, FLEX zapewnił stypendia dla ponad 27,000 uczniów szkół średnich z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Estonii, Gruzji, Grecji, Węgier, Kazahstanu, Kirgistanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Mongolii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

FLEX posłużył jako model dla programu Kennedy-LugarYouth Exchange (YES), który rozpoczął działalność w 2003 roku oraz dla programu American-Serbia and Montenegro YouthLeadership Exchange (A-SMYLE) od 2005 roku. Uczniowie z Serbii i Czarnogóry uczestniczyli w programie A-SMYLE w latach 2005-2015, a teraz są częścią FLEX-a.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

Facebook