Telewizja pszczyna.tv
- 16 listopada 2024
- wyświetleń: 686
[FOTO] W ratuszu z młodzieżą o poprawie jakości powietrza w gminie
W czwartek 14 listopada z okazji Dnia Czystego Powietrza, Urząd Miejski w Pszczynie odwiedzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz przedstawiciele stowarzyszenia "Nie dokarmiaj smoga", aby omówić działania gminy na rzecz poprawy jakości powietrza oraz przekazać pyłomierze osobom aktywnie zaangażowanym w walkę ze smogiem oraz wyróżnić tytułem Ambasadora Czystego Powietrza osoby szerzące wiedzę ekologiczną wśród lokalnej społeczności.
Spotkanie było okazją do dialogu o problemie zanieczyszczeń i wspólnej wymiany pomysłów na działania proekologiczne. Młodzież i przedstawiciele stowarzyszenia spotkali się z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem, zastępcą burmistrza Magdaleną Czarnecką, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Magdaleną Polok oraz rzecznikiem prasowym Oskarem Piecuchem. Wszyscy omówili obecne i przyszłe inicjatywy mające na celu zmniejszenie smogu, m.in. kampanie edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości w zakresie ochrony środowiska.
Podczas rozmów burmistrz i jego współpracownicy podkreślili, jak istotne są wspólne działania mieszkańców, szkół i organizacji pozarządowych w walce o czystsze powietrze. Wskazali również, że zaangażowanie młodzieży jest kluczowe, bo to właśnie ich edukacja i świadomość ekologiczna wpływają na przyszłe wybory społeczne i działania proekologiczne.
- Jako gmina Pszczyna, od lat podejmujemy liczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, bo zdrowie mieszkańców jest dla nas priorytetem. Cieszy mnie, że wspieramy naszych mieszkańców w wymianie kotłów i termomodernizacji budynków - działania te nie tylko zmniejszają emisję szkodliwych substancji, ale też podnoszą komfort życia w domach. Równie ważna jest edukacja ekologiczna, dlatego nie tylko prowadzimy programy dla dorosłych, ale dbamy o to, by od najmłodszych lat nasze dzieci zdobywały wiedzę i świadomość ekologiczną na specjalnych zajęciach szkolnych - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol, który już w 2016 roku otrzymał od stowarzyszenia tytuł Ambasadora Czystego Powietrza.
- Dzięki bezpłatnej komunikacji autobusowej w gminie, promujemy wybór transportu publicznego staramy się również ograniczyć zanieczyszczenia związane z ruchem samochodowym. Z kolei inwestycje w ścieżki rowerowe i zielone miejsca rekreacyjne sprawiają, że nasza gmina staje się nie tylko zdrowsza, ale też bardziej przyjazna i przyjemna do życia. Jestem dumny, że w ramach tych działań sadzimy tysiące nowych drzew, które są nieocenionymi sprzymierzeńcami w walce o czyste powietrze. Każdy z tych kroków przybliża nas do celu - gminy, w której oddycha się lepiej i żyje w zgodzie z naturą - podsumowuje Dariusz Skrobol.
- Cieszy mnie ogromnie, że młodzi ludzie w naszej gminie z takim zaangażowaniem podchodzą do kwestii ekologii i walki o czyste powietrze. Młodzież ma niesamowitą siłę oddziaływania - są inspiracją nie tylko dla swoich rówieśników, ale i dla dorosłych. Dzięki ich pasji i determinacji, wiedza o ochronie środowiska rozchodzi się szybciej, a świadomość ekologiczna w społeczeństwie wzrasta. Młodzi często są najlepszymi orędownikami proekologicznych postaw, przekonując swoich kolegów, rodzinę i całą społeczność, że troska o naturę naprawdę ma znaczenie - zaznaczyła Magdalena Czarnecka.
Ważnym elementem spotkania było wręczenie pyłomierzy aktywnym mieszkańcom, którzy na co dzień angażują się w walkę z problemem smogu, między innymi monitorując stan powietrza i organizując akcje informacyjne. Odebrali je: Magdalena Czarnecka, Magdalena Polok oraz Oskar Piecuch. Wyróżniono ich również tytułem Ambasadora Czystego Powietrza.
Magdalena Czarnecka - Zastępca burmistrza Pszczyny, odpowiedzialna za edukację ekologiczną w gminie. Jej celem jest, aby dzieci w pszczyńskich szkołach już od najmłodszych lat poznawały zasady ochrony środowiska i polityki czystego powietrza. We wszystkich gminnych placówkach organizowane są zajęcia ekologiczne, podczas których uczniowie uczą się o wpływie działań człowieka na jakość powietrza. Ważnym projektem, który współtworzyła, jest zeszyt edukacyjny z zagadnieniami ekologicznymi.
Magdalena Polok - Kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza, odpowiedzialna za stworzenie punktu konsultacyjnego dla mieszkańców Pszczyny, gdzie mogą uzyskać wsparcie w zakresie pozyskiwania dofinansowania na wymianę kotłów i termomodernizację domów. Przez ponad 3 lata działalności jej referat przeprowadził ponad 30 tysięcy konsultacji. Mieszkańcy Pszczyny złożyli już 2668 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze", z czego 1590 za pośrednictwem referatu. Wsparcie z programu wyniosło ponad 25 milionów złotych, a sama Magdalena Polok jest pomysłodawczynią i współtwórczynią kampanii "Gramy czysto! #smogover."
Oskar Piecuch - Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie, od lat aktywnie angażujący się w działania informacyjno-edukacyjne na rzecz czystego powietrza. Jest pomysłodawcą i współtwórcą kampanii "Gramy czysto! #smogover," której celem jest edukacja mieszkańców i podnoszenie świadomości na temat walki ze smogiem. Akcja ta zdobyła uznanie i została wyróżniona Kryształem PR-u 2022 za wyjątkowy wkład w informowanie społeczeństwa o problemie smogu i zachęcanie do działań proekologicznych. Prowadzi również działania w zakresie promocji komunikacji zbiorowej na terenie gminy.
Na zakończenie spotkania uczestnicy wymienili się pomysłami na dalsze działania edukacyjne, które mogłyby być realizowane wspólnie z młodzieżą.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj